تاثیر دکوراسیون بر سلامت انسان

دکوراسیون داخلی مانند هنرهای دیگر ، دارای سبک و سیاق و اصولی است که براساس سلیقه ها و نیازهای هر فرد ، دستخوش تغییر می باشد.

دکوراسیون یک فضا، حاصل در کنار قرار گرفتن عناصر متعددی است ،که تاثیر فیزیکی و روحی خاصی را بر روی افراد می گذارد و افراد واکنشهای متفاوتی نسبت به دکوراسیونهای مختلف از خود نشان می دهند، که موجب بهبود عملکرد فیزیکی و روانی فضا برای راحت سازی زندگی در آن محیط است از این رو طرح های دکوراسیون و مبلمان باید به گونه ای طراحی شوند که منطبق با خواسته های درونی انسان باشد، هدف اصلی ازانجام دکوراسیون ، بالابردن کارای و زیبا سازی فضا وهماهنگی آن با احساسات درونی انسان می باشد.

در چیدمان یک مکان ابتدا باید اصول اولیه یعنی توجه به کاربرد فضا و روانشناسی، موقعیت فضا، شناخت سبک متداول در چیدمان، روانشناسی رنگ، محل قرارگیری، شناخت کادر )دیوار(، شناخت ارگونومی و تأثیر نور را مدنظر قرار داد.

تاثیر دکوراسیون بر سلامت انسان
تاثیر دکوراسیون بر سلامت انسان

دکوراسیون داخلی (Interior decoration) که به عنوان یک حرفه ، یک هنر و یک صنعت در دنیا شناخته شده است بهینه سازی فضاهای داخلی ساختمان به منظور انجام فعالیت های روزمره یعنی زندکی و کار است درهمه عناصر اعم از عواطف و احساسات مخاطبان ،موقعیت مادی انها و شیوه زندگی شان بر طراحی دکوراسیون یک فضا تاثیر می گذارد. دکوراسیون باتوجه به خصوصیات فردی ، و نهایتا خصوصیات خانوادگی شکل میگیرد . (خانوادگی منظور اجتماعی از افراد است که در یک فضا با یکدیگر مدتی را میگذرانند . مثل خانواده-محیط کار-مدرسه-دانشگاه و…)

امروزه تمامی مخاطبین در پی اسایش واقعی اند اگر نه در هیچ جای دیگر، حداقل در خانه باید محقق شود. هر بنای با توجه به کاربرد و خصوصیات روانی افرادی که از ان بنااستفاده می کنند طراحی و دکور می شود،که امروزه اهمیت دادن به طراحی و دکوراسیون داخلی متناسب با فضای منزل و محیط کار تاثیر بسزایی در افزایش بهره وری و ایجاد حس آرامش دارد. و این امریست انکار ناپذیر،که میتوان میزان امنیت، صمیمیت، شور و هیجان و آرامش موجود در یک فضا را با راهکارهای طراحی دکوراسیون مناسب تشدید کرد .

تاثیر دکوراسیون بر سلامت انسان
تاثیر دکوراسیون بر سلامت انسان

به طور کلی اغلب توصیه ها برای حفظ سلامت بدن، بازبینی و اصلاح شیوه های زندگی است. اخیرا محققان توصیه کرده اند که لازم است در زمینه چینش لوازم منزل و رنگ های آن نیز بازبینی داشته باشیم.

مطالب مرتبط

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *